Lékařský odborový klub
Svaz českých lékařů
Lékařský odborový klub
Svaz českých lékařů

Prohlášení a stanoviska

Ministerstvo zdravotnictví hraje dál s lékaři a zdravotníky hru na zdržovanou. Nový návrh zákona o odměňování je k pláči

27.09.2024

Jednání k zákonu o odměňování mezi Ministerstvem zdravotnictví a zástupci nemocničních lékařů a zdravotníků, které se konalo ve čtvrtek 26. září 2024, opět nepřineslo významný posun. Naopak, ve hře jsou další nesrovnalosti a pokusy o to, jaké ústupky jsou lékaři a zdravotníci schopni snášet.  

Po dalším jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem museli zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR), Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK), České lékařské komory (ČLK) a Sekce mladých lékařů ČLK opět konstatovat, že Ministerstvo zdravotnictví neplní dohody. Obstrukce přitom začaly ještě před samotným jednáním. Podkladové materiály na jednání ministerstvo opět zaslalo pozdě, tentokráte jen 18 hodin před začátkem, tudíž nebylo reálně možné projednat návrh ani v rámci užšího vedení odborových organizací. 

„Ministerské návrhy jsou ale zcela nepřijatelné. Ministerstvem zdravotnictví navrhované tarify pro lékaře by pro valnou většinu lékařů neznamenaly žádný faktický růst příjmů a pro část lékařů by šlo dokonce o snížení garantované výše příjmu,“ řekl po jednání předseda LOKu MUDr. Martin Engel. Tuto skutečnost demonstroval na příkladu svého platu i místopředseda LOK-SČL MUDr. Miloš Voleman.

Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek upozornil na to, že ministerstvo zdravotnictví vymyslelo jen konstrukci, která by se mohla vydávat za formální splnění dohody z 8. prosince 2023, ale která by zároveň zajistila to, že se náklady práce lékařů a zdravotníků prakticky nezvýší. Sloužit k tomu má podle něj celá řada nástrojů.

Například součástí návrhu je použití pouhých 80 % průměrné mzdy udávané Českým statistickým úřadem s odůvodněním, že průměrná mzda zahrnuje také přesčasy. Dále trojnásobek průměrné mzdy by se přiznával jen lékařům v 15. tarifní třídě, a navíc až po 30 letech praxe. Takových lékařů je ale minimum.

„Do nových tarifů má být rozpuštěno také tzv. Fialovné, tedy oněch 5 000, 8 000 nebo 15 000 korun, které jsme pro lékařky a lékaře vybojovali od ledna 2024. V konečném důsledku by si oproti současnému stavu prakticky nikdo nepolepšil, někteří by si dokonce pohoršili. Pak panuje nejistota, co by bylo s dalšími současnými příplatky a osobním hodnocením, které by zaměstnavatelé rádi ‘restartovali’,“ zopakoval své obavy prezident ČLK.

 

Slíbené sjednocení v nedohlednu

Ministerstvo navíc stále nesjednocuje odměňování, naopak původní myšlence se podle odborů vzdaluje. 

„Pro lékaře z nemocnic, které jsou obchodní společnosti, ministerstvo navrhuje pouze nepodkročitelné zaručené mzdy pro každou skupinu lékařů, citelně nižší než odpovídající plat v přímo řízených organizacích,“ upozornila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Bc. Dagmar Žitníková. 

Návrh na řešení sjednocení odměňování ostatních zdravotníků nepředložilo Ministerstvo zdravotnictví vůbec. Sestrám, sanitářům a dalším zdravotníkům navrhli pouze zvýšení tarifů o 5 %. Předsedkyně Dagmar Žitníková takový návrh označila za výsměch sestrám a všem dalším zdravotníkům. 

 

Bojujeme za lékaře a zdravotníky dál

Největším problémem, který vysvětluje postoj Ministerstva zdravotnictví je, že na zvýšení platů nechce dát žádné další finanční prostředky. V materiálech vyčíslili úpravu platů lékařů na částku mezi 1,9 až 3,8 miliardami korun. Navýšení platů ostatních zdravotníků o 5 % by údajně stálo 3,6 miliardy korun. Celkově se tedy počítá s částkou okolo 7,4 miliardy korun. 

Tyto peníze mají najít nemocnice ve svých vnitřních rezervách. Odbory s předloženými návrhy ale zásadně nesouhlasí. „Trváme na sjednocení odměňování, zvýšení základních tarifů lékařů podle memoranda a na proporcionálním zvýšení platů sester a dalších zdravotníků. Zvýšení platů a jejich sjednocení je nutné zafinancovat. Za odbory odmítáme, aby návrhy ministerstva likvidovaly, jak regionální, tak fakultní nemocnice,“ řekla předsedkyně Dagmar Žitníková. 

„Požadujeme, aby od roku 2025 získalo zdravotnictví zejména na péči o pacienty a platy lékařů a zdravotníků výrazně více peněz, a aby finanční prostředky nezůstávaly na účtech zdravotních pojišťoven,“ opakují zástupci nemocničních lékařů a zdravotníků své stanovisko.

Není také možné, aby ostatní zdravotníci mimo lékařů byli odsunuti na druhou kolej. Předseda LOK-SČL Martin Engel zdůraznil, že odbory se v požadavcích na zvýšení platů pro profese zdravotníků navzájem podpoří. Cesta vyčleňování jednotlivých profesních skupin není možná. 

Prezident ČLK Milan Kubek ještě připomněl, že odborům a komoře záleží nejen na platech, ale také na funkčním systému. „Ministerstvo zdravotnictví dělá vše proto, aby funkční systém odměňování nastaven nebyl. Trpělivost zdravotníků má své meze a odsunutí protestu nevylučuje další akce,“ varoval Milan Kubek.

K návrhu Ministerstva zdravotnictví zástupci lékařů a zdravotníků opět zaslali protinávrh na odměňování zdravotníků. Přímo na jednání předložili další vůči ministerstvu vstřícný návrh zástupci Sekce mladých lékařů ČLK, který opouští původní požadavek 1,5 – 3násobku průměrné mzdy (Vládou ČR písemně stvrzený) a ustupuje na 1,5 – 2,5násobek. Návrhy budou předmětem dalšího jednání 15. října 2024. 

Odbory společně s Českou lékařskou komorou zatím kvůli povodním přerušily razantní protesty, ale za lékaře a zdravotníky bojují dál, protože slibem neuzdravíš. Povodně neodnesly oprávněnou nespokojenost lékařů a zdravotníků.

 
Ať už jste lékař, zdravotnický personál, nebo jen někdo z řad veřejnosti, komu není současný stav našeho zdravotnictví lhostejný, můžete se stále přidat k lékařům a sestrám v nemocnicích jednoduchým podpisem pod prohlášením, které najdete na webu www.slibemneuzdravis.cz