Odbory ve zdravotnictví oceňují vládu za mimořádné odměny a zvýšení plateb za státní pojištěnce, pro rok 2021 budou žádat zvýšení tarifů o 15 %
V Praze 19. srpna 2020
Tisková zpráva OSZSP a LOK-SČL
Odbory ve zdravotnictví oceňují vládu za mimořádné odměny a zvýšení plateb za státní pojištěnce, pro rok 2021 budou žádat zvýšení tarifů o 15 %
Odbory oceňují přístup premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové při stanovení mimořádných odměn pro zaměstnance nemocnic. Odměny jsou adekvátním poděkováním zdravotníkům a dalším zaměstnancům nemocnic za jejich práci v době mimořádného stavu a epidemie COVID-19. Současně odměny fungují jako výrazný personální stabilizační prvek. Jménem zaměstnanců nemocnic děkujeme vládě za ocenění jejich práce.
Odbory velmi uvítaly také další krok vlády a Poslanecké sněmovny – zvýšení plateb za státní pojištěnce. I díky zákonem upravenému zvýšení je české zdravotnictví v dobré finanční kondici. Za odbory jsme zvýšení plateb za státní pojištěnce dlouhá léta prosazovali a jsme přesvědčeni, že pro zachování dostupnosti a rozsahu zdravotní péče pro pacienty je tento krok naprosto nezbytný, což ve svém vystoupení dne 18. dubna 2020 potvrdil také premiér Andrej Babiš. Zásadní ovšem je, aby se peníze z pojišťoven dostaly k poskytovatelům péče a ti je použili ve prospěch pacientů a zaměstnanců.
Připomínáme, že je nutné s ohledem na stárnutí populace a vývoj medicíny objemy financí do zdravotnictví nadále zvyšovat. Kvalitní a dostupná zdravotní péče je základem pro rozvoj společnosti.
Bez lidí se péče poskytovat nedá. Proto navrhujeme jako významný personální stabilizační prvek zvýšit od 1. ledna 2021 platové a mzdové tarify zaměstnancům ve zdravotnictví o 15 %. Ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem navrhované navýšení platových tarifů o 5 % považujeme za naprosto nedostatečné.
České nemocnice se dlouhodobě potýkají s celkovým podfinancováním. Souhlasíme s názory zaměstnavatelů, že je nezbytné vedle financí na zvýšení platů a mezd dodat do nemocnic také finance na léky, zdravotnický materiál, rozvoj nemocnic a pokrytí inflace. A samozřejmě je nezbytné finančně zajistit dostatečný počet zaměstnanců, protože málo zaměstnanců na pracovištích vede k neúměrným přesčasům a přetěžování těch stávajících, což je často důvodem jejich odchodu.
Náklady poskytovatelů zdravotní péče je nutné řešit prostřednictvím úhradové vyhlášky. Žádáme ministra zdravotnictví, aby před finální dohodou o navýšení platových a mzdových tarifů neuzavíral úhradovou vyhlášku pro rok 2021. O nárůstech platů a mezd pro příští rok jsme připraveni jednat.
Avizujeme, že bychom velmi uvítali, aby se na růst odměn za práci a navýšení úhrad za poskytovanou zdravotní péči pro rok 2021 našla shoda.
Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR
MUDr. Martin Engel, předseda LOK-SČL